Ana Sayfa


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cum, 29 Eki 2021 ]
Toplam 1 ziyaret
1 benzersiz ziyaretçi

Bir kitabı vardı ama, ömrünün elli yılını adamıştı şiire. Hem şiire adamıştı, hem halkına. "Ben halkımın mazlum ve gariban bir ozanıyım. Böyle olmak da yüce bir onurdur," diyordu. Yoksa başka türlü nasıl açıklanabilir bunca yaygınlik, bunca etkinlik kazanması? O tek kitap ki, dünyada başka bir benzeri var mıdır, bunca baskıya karşın her yıl en az dört baskı yapsın, 25 yıla yakın bir sürede her yaştan, her kuşaktan okurun beğenisini kazanıp okunsun.

Yalnız Türk edebiyatında değil, dünya edebiyatı içinde de benzersiz bir olay değil mi onun şiiri?

Refik Durbas, Yasemin ve Martı, Ist., 1997

(Cumhuriyet, 3 Haziran 1991).

``...başta Nazım Hikmet olmak uzere, toplumcu şiirimizin ortak değerlerinin,
hece şiiri, aruz ve halk şiirimizin yoğun, köklu bir sentezi...''

(Ataol Behramoglu, 1991)


--------------------------------------------------------------------------------

Şair Cemal Süreya, şöyle anlatıyor onun şiirini: "Ahmed Arif dağları söylüyor. Uyrukluk tanımayan yazsız dağları, asi dağları. Uzun ve tek bir agıt gibidir onun şiiri. Daha deniz görmemiş çocuklara adanmıştır. Kurdun kuşun arasında, yaban çiçekleri arasında söylenmiştir. Bir hançer kabzasına işlenmiştir. Ama o ağıtta bir yerde birden bire bir zafer şarkısına dönüşecekmiş gibi bir umut, bir hırs, keskin bir parıltı vardır. Türkü söyleyerek çarpışan ve yaralıyken de arkadaşları için tarih özeti taşıyan, buna felsefe ve inanç katmayı ihmal etmeyen bir gerillanın şiiridir."


--------------------------------------------------------------------------------

Ahmed Arif'in siirine, umudun, inceligin, korkusuzlugun siiri demisler. Ekleyecegim: Onun siiri, onurun ve alçakgönüllülügün, derinligin ve yalinligin bile siiridir. Bu özellikler sonradan edinilme degil, dogulunun geleneksel özellikleridir. Akil ve yürek bir olmustur. Hayat, en aci, en umutlu deneylerini sermistir. O yirmi siir yazilmistir.

Gülten Akin, Şiir Üzerine Notlar, Ist., 1996, s. 56

--------------------------------------------------------------------------------


Ahmed Arif'in siiri bastan sona somut gerçeklere dayanan bir siir. Ama, tek bir dize kekelemeden, tek bir kez biçim sikintisi, dil, anlatim sikintisi çekmeden, benzetmelerin imgelerin en özgününü bula kullana yazmis. Benzersiz bir ozan.

Gülten Akin, Siir Üzerine Notlar, Ist., 1996, s. 61


--------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Rıfat agabey,
Halkımın yurdumun büyük acısı,büyük hüznü,sonsuz sevinci ve yıkılması imkansız onurusun.Büyük şair,büyük inanç adamı,büyük namus anıtı ve büyük ozansın.Sana 'Ağabey ' diyebildigim için mutluluk duyuyorum.Şunun şurasında bir ömrü,halkımızın ve insanlığın mutlulugu için bile bile,kahrolarak verdik gitti... Alnımız ak,yüreğimiz pırıl pırıl......Merhaba sevgili ağabey.


AHMED ARIF 13.11.1988 YESILKÖY


Editör Bilgileri

Alişan Erdemli

Bilgisayar Muh


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi